Trsni sladkor mascobado 1kg EZA
Opis:
Sladkor Mascobado je rjavi trsni sladkor s Filipinov, ki ga proizvajajo po preprostem tradicionalnem postopku: sladkorni trs zmeljejo s pomočjo stroja, ki ga poganja motor. Tako dobijo sok, ki ga dvakrat precedijo, in ga nato zlijejo v veliko odprto posodo s premerom okoli dveh metrov. Pet takih posod postavijo v vrsto. Pod zadnjo posodo gori ogenj, ki širi toploto tudi na ostale posode. Kurijo z ostanki trsja, ki nastanejo pri mletju. Sok mešajo in pretakajo iz posode v posodo, dokler ne pride do zadnje, najtoplejše posode. V njej ga zavrejo in zgostijo. Tako dobijo Mascobado, ki se nato suši in meša toliko časa, da dobi želeno obliko. Proces mletja 200 kg trsa traja od ene do treh ur. Iz desetih kilogramov trsa pridelajo 1kg Mascobada.
Sladkor Mascobado ni rafiniran, kar pomeni, da vsebuje več originalnih hranilnih snovi kot običajni beli (rafinirani) sladkor. Bogat je tudi z minerali, zlasti z železom.
Sladkor Mascobado je temno rjave barve, ker vsebuje več melase kot druge vrste rjavega sladkorja in tudi njegovi kristali so nekoliko bolj grobi in lepljivi. Ima bogat okus z blagim odtenkom po sladkem korenu in suhih slivah. Uporabljamo ga lahko prav povsod, še zlasti pa za peko (odličen je na primer za pripravo sadnih kruhov in čokoladnih tort), v sadnih solatah in za slajenje kave, čaja ali jogurta.
Po padcu Marcosovega režima, sta se v osemdesetih letih 20. stoletja na Filipinskem otoku Panay ustanovili zadrugi Pitafa in Kamada, ki sta začeli proizvajati sladkor Mascobado za italijansko organizacijo pravične trgovine Ctm-altromercato. Poleg sladkornega trsa, ki ga pridelujejo na majhnih njivah po načelih ekološkega kmetijstva, gojijo še banane in riž. Delovanje obeh zadrug koordinira lokalna organizacija pravične trgovine (Panay fair trade Center), katere cilj je izboljšanje življenjskih pogojev revnih prebivalcev s socialno in gospodarsko ogroženih območij v okolici mesta Iloilo.